Zencefilli Kurabiye Evi

Çocuklarında büyüklerinde ilgisini çeken, kurabiyenin en lezzetli ve eğlenceli hali: Kurabiye Evi. Eğer ince işlerle uğraşırım derseniz şeker hamurlu kurabiye yapımında da kullandığımız tarifi kullanarak kurabiyeleri kendiniz yapabilir ya da benim gibi kolaya kaçıp Ikea’dan hazır alıp süslemesini kendi isteğinize göre yapabilirsiniz.

gingerbread_house_2

Yakınınızda Ikea yoksa ve kurabiyeyi kendiniz yapmaya karar verdiyseniz evin parçalarını kartondan keserek kalıplarınızı oluşturabilirsiniz.

  • Çatı için 2 adet 25×12 cm
  • Evin ön ve arka cephesi için 2 adet 8×20 cm
  • Evin yan tarafları için 2 adet 13×8 cm yükseklik üzerine 12 cm lik bir üçgen (Yani yükseklik 20 cm , 8 cm den sonrası üçgenin yüksekliği olacak)
  • Baca için de resimdeki gibi dikdörtgen parçalar kesebilirsiniz.
  • Cam ve kapı yerlerini de Ikea kurabiyelerindeki gibi kesip ayarlayabilirsiniz.

Kalıplarımızı hazırladıktan sonra hamuru 3-4 mm kalınlığında açıp kartonları hamurun üzerine koyup kesiyoruz.

gingerbread_house_5
 

Kurabiyeleri kendimiz yaptıysak eğer piştikten sonra soğuması için bekliyoruz. Daha sonra kurabiyeleri birbirine yapıştırmak için 1/2 su bardağı şekeri tavada karamelize oluncaya kadar eritip önce kenarları sonra çatıları birleştiriyoruz. Şeker çok sıcak olduğu için bu işlem sırasında dikkatli olmanızı öneririm. Evin parçalarını birleştirdikten sonra sıra geldi süslemeye.

 gingerbread_house_3

Royal Icıng (Glazür ) Tarifi

  • 250 gr pudra şekeri
  • 1 adet yumurta akı
  • 1 çay kaşığı limon suyu

Yumurta akı ve limon suyunu çırptıktan sonra yavaş yavaş pudra şekerini ekleyerek kar gibi bembeyaz olana dek çırpıyoruz. Krema sıkma torbası yardımıyla evin kapı pencere kenarlarını, çatının uç kısımlarını glazürle, çatıyı kırmızı gıda boyasıyla renklendirdiğim şeker hamuruyla, evin etrafını da bonibonlarla süsledim. Üzerine serpiştirdiğim pudra şekeriyle de kar yağmış görüntüsü verdim.  Yaptığımız glazür kuruduğunda sertleştiği için istediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Eminim ki siz daha yaratıcı ve birbirinden güzel kurabiye evleri yaparsınız. Umarım yaparken çok eğleneceğiniz, yaptıktan sonra yemeğe kıyamayacağınız evleri  dener ve beğenirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir